Meet the Governors

  • Mr Mark Walker

    Chair of Governors

    Safeguarding Governor
    Local Authority Governor
    Term of Office Ends May 2023

    I can be contacted by email on Mark.Walker@ldst.org.uk or by letter addressed to the Chair of Governors at the School.

  • Mrs Gemma Holmes

    Vice Chair of Governors

    Term of Office ends October 2021

  • Mr Alan Domville

    Foundation Governor

    Term of Office Ends August 2023

  • Mrs Sophie Everett

    Governor

    Term of Office Ends July 2023

  • Rev Arthur Cooper

    Governor

    Term of Office Ends November 2022

  • Mrs Karen Mowbray

    Head Teacher

    Ex Officio

  • Mr Mark Sandford

    H&S Premises Governor

    Term of Office Ends December 2020

  • Mr Paul Clarke

    Foundation Governor

    Term of Office Ends March 2023

  • Mrs Susan Walker

    Governor

    Term of Office Ends December 2023

  • Mrs Catherine McDonald

    Staff Governor

    Term of Offices Ends November 2023